KURZ FREEDIVINGU - „Odpovědi na nejčastější otázky“
1) Jaké vybavení vzít na kurz?
Maska + Šnorchl + Ploutve + Neopren + Zátěžový opasek + Stopky
Je na každém, aby zvážil, zda se rozhodne pořídit výbavu určenou pro freediving v podobě dlouhých ploutví, nízkoobjemové masky, gumového opasku a pohodlného neoprenu nebo jestli použije neefektivní krátké ploutvičky, masku, kombinézu a nylonový zátěžový opasek, které si někde zapůjčí nebo většinou už má doma z přístrojového potápění nebo šnorchlování.
Rozdíl mezi klasickou výbavu na přístrojové potápění / šnorchlování a výbavou na freediving je bohužel poměrně zásadní. Největší rozdíl poznáte asi u již zmiňovaných ploutví. Krátké a měkké ploutvičky na šnorchlování vám neposkytnou dostatečnou efektivitu kopu a jednoduše s nimi pod vodou nedoplavete tak daleko jako s ploutvemi na freediving,
jelikož u toho spálíte více kyslíku a energie. Rozdíl v dosažených vzdálenostech nebo hloubkách bývá opravdu markantní. Podobně je to s nízkoobjemovou maskou. Při sestupu do hloubky freediver do masky vydechuje, aby kompenzoval vzniklý podtlak. Čím má maska větší objem, tím více vzduchu budete muset do masky dodat a o to méně ho budete mít v plících, s čímž souvisí zkrácení doby pobytu pod vodou a zároveň ztížené vyrovnávání tlaku v uších. Gumový opasek a oblek určený pro freediving pak poskytují maximální komfort, umožňují správnou relaxaci a soustředění se na freediving samotný. Oblek se většinou používá 3 nebo 5mm. Pokud se jedná o klasický open-cell určený pro freediving (který má nesrovnatelně lepší izolační vlastnosti oproti srovnatelným oblekům pro přístrojové potápění) doporučuji do vody o teplotě nad 24 °C používat 3mm a pod 23°C používat 5mm. Šnorchl se používá pevný nebo s kloubem, ale svými vlastnostmi se zásadně neliší a tudíž lze použít i šnorchl pro přístrojové potápění / šnorchlování. Vhodným doplňkem mohou být 2 nebo 3mm neoprenové ponožky, které zvyšují komfort a chrání nohu před nepříjemnými odřeninami z ploutví.
Ceny základního vybavení pro freediving se v současné době v České republice ve srovnání s drahým vybavením pro přístrojové potápění pohybují na poměrně příjemné úrovni:
Pro ty, kteří chtějí v počáteční fázi ušetřit a vybavení pro freediving kupovat postupně nebo až následně po kurzu doporučuji kupovat v tomto pořadí, sestaveném dle důležitosti: 1.dlouhé ploutve, 2.nízkoobjemová maska, 3.gumový opasek, 4.oblek.
Samozřejmě že lze kurz absolvovat, jak již bylo řečeno, i v neoprenu, masce a s ploutvemi pro přístrojové potápění / šnorchlování. Nepoznáte ale možnosti, které výbava pro freediving nabízí, ať už se týče výkonnosti, komfortu, relaxace či samotného dojmu z volného potápění.
Nízkoobjemová maska ...... od 600 Kč
Dlouhé ploutve ...... od 2400 Kč
Šnorchl ...... od 200 Kč
Gumový zátěžový opasek ...... od 300 Kč
Oblek pro freediving ...... od 4000 Kč
2) Jak je to se stravováním na kurzu?
Co se týče stravy, freediving vyžaduje malinko odlišné stravování, které musí být složením a především časovým rozložením během dne přizpůsobené plánovanému potápění. Proto v tomhle směru není vhodné využívat gastronomických služeb ubytovacích zařízení. Jako nejvhodnější se osvědčila individuální příprava jídel v kuchyňkách, které jsou vždy v apartmánech na potápěčských základnách k dispozici. Ideální je proto nakoupit si některé základní suroviny už v ČR nebo pak cestou v Chorvatských supermarketech. Doporučuji vyvarovat se kávě,
silnému čaji (akcelerantů zvyšujících metabolismus) a dále mléku a mléčným výrobkům kvůli zabránění produkce nežádoucího hlenu. Více o vhodném stravování při freedivingu se dozvíte na kurzu.
3) Jaké jsou fyzické předpoklady pro absolvování kurzu?
Absolvovat kurz může 65-ti letý „veterán přístrojového potápění“ stejně tak dobře, jako 25-ti letý mladík s atletickou a vytrénovanou postavou. A jak se v mnohokrát ukázalo, často i s lepšími výsledky co se dosažených časů či hloubek týče. Fyzická kondice, zejména co se svalového aparátu týče, nebývá tím zásadním co rozhodne o dosažených výkonech. Dokonce i ženy mohou v některých disciplínách předčit své silnější protějšky. Cílem kurzu totiž není něco „natrénovat“, ale odhalit aquatický potenciál, kterým disponuje každý z nás již od narození.
Základním vstupním předpokladem pro absolvování kurzu je pouze schopnost plavání s ABC, tedy zvládnutí klasického šnorchlování s maskou, šnorchlem a ploutvemi na hladině. Pro ty, kteří nechtějí nechat nic náhodě a zejména pro ty, kteří s vodou zatím nemají tolik zkušeností jsou tu přípravné bazénové lekce konané na bazénu Slávie ve dnech 19.5. + 26.5. + 2.6. ve 21-23 hod. Obsahem těchto lekcí je především seznámení se se základy správného dýchání, pohybu pod vodou a správného používání vybavení pro freediving, což pomůže zejména úplným nováčkům připravit se na následující kurzy na moři.
Pro ty, kteří jdou na kurz s ambicemi dosáhnout maximálních výsledků a chtějí tomu uzpůsobit i přípravu před kurzem lze doporučit jak aerobní aktivity (outdoorové: plavání, běh, in-line bruslení, jízda na kole, indoorové: rotopedy, steppery, simulace běhu), tak i anaerobní aktivity (posilování) zaměřené především na dolní polovinu těla, která je při freedivingu zapojována do pohybu nejvíce.
4) Jaké jsou zdravotní předpoklady pro absolvování kurzu?
Co se zdravotních předpokladů týče, určitě je vhodné navštívit před kurzem svého doktora kvůli kompletní zdravotní prohlídce, s případným zaměřením na potápění. Ke všeobecným zdravotním předpokladům patří mít v pořádku srdce, plíce, dutiny a také netrpět klaustrofobií. Máte-li nějaké konkrétní zdravotní problémy, je nejvhodnější obrátit se přímo na specialistu. V takovýchto případech se totiž většina doktorů snaží chránit sama sebe a tak raději předem nedoporučují nic, čemu vlastně nerozumí. V zásadě se ovšem dá říci, že freediving na úrovni kurzu není nijak výjimečně fyzicky náročná aktivita
a sami by jste měli cítit v jakém stavu se Vaše tělo nachází. Je tedy čistě na Vás jaké kroky se rozhodnete podniknout, nýbrž zdravotní prohlídku výslovně nevyžadujeme.
5) Jaké mít na kurz pojištění?
Freediving na úrovni kurzu není v praxi nic jiného učení šnorchlování, není tedy třeba uzavírat zvláštní potápěčské pojistky (šnorchlování není „potápění“, potápěním se rozumí potápění s přístrojem), stačí běžné cestovní pojištění se zmínkou kurzu šnorchlování. Doporučujeme pojistit se proti zrušení akce ze závažných důvodů.