Ray Diving
JAR
 

Jihoafrická republika

Oficiální název: Jihoafrická republika
Členění: 9 provincií: Eastern Cape, Free State, Gauteng, KwaZulu-Natal, Mpumalanga, Northern Province (Limpopo), North-West Province, Northern Cape, Western Cape
Počet obyvatel: 47432000
Hlavní město: Pretoria (administrativní), Cape Town (legislativní)
Rozloha (v km2): 1221037
Hustota obyvatel (na km2): 39
Úřední jazyk: angličtina, afrikánština a dalších 9 domorodých jazyků
Měna: rand ZAR, 1 ZAR = 100 centů
HDP na osobu (v USD): 5100
Časový posun (český letní čas): 0
Časový posun (český zimní čas): 0
Nejvyšší hora: Giant´s Castle 3312 m
Nezávislost od roku: 1961
Zastoupení ČR v zemi: Velvyslanectví České republiky v Jihoafrické republice Embassy of the Czech Republic 936 Pretorius Street, Arcadia 0083, Pretoria P.O.Box 13671 Generální konzulát České republiky v Jihoafrické republice Consulate General of the Czech Republic 2, Fleetwood Avenue, Claremont 7708, Cape Town
Zastoupení země v ČR: Velvyslanectví Jihoafrické republiky, Ruská 65, P.O.Box 133, Praha 10 - Vršovice 100 00
Víza: Nejsou potřebná, pokud pobyt nepřesáhne 90 dnů. V cestovním pase musí být dvě volné stránky vedle sebe k vylepení vstupního štítku.
Lidé, zvyky, náboženství
Území je osídleno od pradávna (byly zde nalezeny fosílie australopitheka, staré 3 mil. let). Prvními africkými etniky byli Sanové, Khoinové a Bantuové. Prvními Evropany byli sice Portugalci, ale prvními osadníky Holanďané. Začátkem 19. století území obsadili Britové a Búry, potomky Holanďanů, zatlačili do vnitrozemí (tzv. Velký trek), kde vznikly dva nezávislé státy, Transvaal a Oranžský stát. Později, po búrských válkách, byly spojeny s britskými pobřežními koloniemi v Jihoafrickou unii. V roce 1948 zde byl vyhlášen apartheid, což zemi uvrhlo do mezinárodní izolace. Politika apartheidu skončila svobodnými multirasovými volbami v r. 1994. Bylo vytvořeno 10 oblastí (homelands, bantustany), do kterých mělo být postupně přemístěno všechno černošské obyvatelstvo. Segregační zákony byly zrušeny teprve v 90. letech minulého století. Současné obyvatelstvo tvoří ze 75% různá africká etnika, 13% je bělochů (hlavně Afrikánci a Britové), 9% míšenců, 3% Asiatů (převážně Indové a Číňani). 78% obyvatel jsou křesťané, 2% hinduisté, 1,5% je muslimů, ostatní převážně animisté
Jídlo a pití
Voda z vodovodu je ve většině rezervací a měst bez problémů pitná.
Peníze
Peníze si v Jihoafrické republice můžete vyměnit v kterékoliv bance, měnit budete za nějakou světovou měnu (dolar nebo euro stačí). Pokud budete chtít platit kartou, přijímány jsou všechny mezinárodně uznávané typy platebních karet.
Očkování
Při cestě do Jihoafrické republiky není povinné žádné očkování. Doporučujeme se očkovat proti malárii, která se vyskytuje v oblasti Hluhluwe národního parku. (Např. Lariam – začít brát týden před vstupem do malarické oblasti). Pokud by se vyskytly jakékoliv zdravotní problémy, není čeho se bát. Lékařská péče je zde snadno dostupná a je kvalitní.
Durban
Na pobřeží provincie je největším městem Durban. Jeho velkou atrakcí jsou nádherné pláže se skvělými podmínkami pro surfování. Ve městě žije největší národnostní menšina Indů v Jihoafrické republice, jedná se vesměs o potomky osob, dovezených kdysi na práci na plantážích cukrové třtiny. Je tady zajímavý Indian Market a Afrikan Art Centre, obojí stojí za návštěvu
Národní parky
Poblíž pobřeží se nacházejí nádherné národní parky. Safari nabízí nezapomenutelné zážitky, zvířata lze vidět z velké blízkosti a projížďka v autech 4x4 s rangerem a stopařem určitě zaujme každého. Na safari se vyráží brzy ráno, takže se Vám někdy podaří vidět i lvy vracející se z lovu nebo pochutnávající si na noční kořisti. Kolem desáté hodiny se vracíte do základního tábora a odpoledne pak se pak opět vydáte na safari , které trvá až do tmy, kdy stopaři vyhledávají noční zvířata pomocí světla. Informace o pohybu zvířat si rangeři předávají pomocí vysílaček, takže je opravdu velká šance, že uvidíme celou Velkou pětku.
Velká pětka
Velkou pětkou je myšleno pět nejvyhledávanějších zvířat africké přírody, těch, kteří nejvíce přitahují pozornost návštěvníků. Jsou to sloni, lvi, buvoli, levharti a nosorožci. Zároveň jsou to i zvířata nejnebezpečnější. My navštívíme Hluhluwe-Umfolozi National Park.
Hluhluwe-Umfolozi Park
Tato druhá největší rezervace (960 km2) v Jižní Africe je domovem množství zvěře včetně Velké pětky - lva, leoparda, slona, nosorožce a buvola. V parku, který se zasloužil o záchranu nosorožců před vyhynutím, uskutečníme denní i noční vyjížďky v otevřených vozech. Je umístěn v kraji Zulů na samém východě Dračích hor. Severní část je spíše kopcovitá s horským terénem a lesy, které vytvářejí překrásné scenérie. V jižní části je krajina více zvlněná s otevřenými a křovinatými savanami. Park je snad nejvíc známý kvůli obrovským počtům nosorožců dvourohých i tuponosých. Jejich počty jdou opravdu úctyhodné. Koncentrace nosorožců tuponosých, kterých zde žije cca 1600 kusů, je nejvyšší na celém světě. Počet nosorožců dvourohých je cca 370 jedinců. V parku žije samozřejmě spousta dalších zvířat jako je krokodýl, hroch, levhart, lev, gepard, hyena, slon, buvol, pakůň, šakal, žirafa, zebra, voduška, nyala, oryx, různé druhy antilop, prase bradavičnaté, paviáni. Například počet impal je odhadován na 24000. Z plazů můžeme jmenovat například různé druhy želv, hadů a ještěrek. Klima v parku je vlhké a subtropické díky blízkosti oceánu.
© 2007 - 2012 Ray Diving. All rights reserved. Created by Jakub Kolátek.